Star Wars Fanonpedia

CZYTAJ WIĘCEJ

Star Wars Fanonpedia
Advertisement

Początki bywają trudne, z czego my, administratorzy Star Wars Fanonpedii, doskonale zdajemy sobie sprawę. W trosce o komfort naszych nowych użytkowników, zdecydowaliśmy się utworzyć poradnik, który przy dobrym zapoznaniu się z lekturą rozwieje ich wszelkie wątpliwości dotyczące edytowania naszej wiki. I nie martw się, jeżeli czegoś nie zrozumiesz. Zawsze czekamy na Ciebie na Discordzie i w Dyskusjach, więc nieciężko nas znaleźć.

Preferencje

Edytor źródłowy jest dostępny w ustawieniach.

Zatem zacznijmy. Po pierwsze powinieneś wiedzieć, że FANDOM oferuje nam trzy rodzaje edytora – wizualny, który jest domyślnie włączony dla wszystkich użytkowników, klasyczny wizualny oraz edytor źródłowy. Warto dodać, że to właśnie trzeci z nich jest rekomendowany przez większą część społeczeństwa Wikii.

Abyś i Ty miał domyślnie włączony edytor źródłowy, musisz wejść w swoje ustawienia i kliknąć zakładkę „edycja”. Wtedy na pewno znajdziesz parametr odpowiedzialny za edytor, a jeżeli nie – nie martw się, wszystko zaznaczyliśmy na grafice po prawej.

Jeżeli nie do końca rozumiesz, na czym polega edycja w trybie źródłowym, nie martw się – ten artykuł powstał właśnie po to, aby ułatwić Ci jego używanie.

Pole szybkiego wyboru

Szablon:Autor jest jedną z pozycji w polu szybkiego wyboru, znajdującym się tuż pod przyciskami formatowania.

Na Fanonpedii każdy artykuł musi zawierać Szablon:Autor. Ma on wiele zalet – na przykład to właśnie od odpowiada za wyświetlanie Twojego nicku na samej górze artykułu. Szablon:Autor jest jednak na tyle rozwiniętym tematem, że zasłużył na osobne opisanie jego funkcji. Jeżeli Ty chciałbyś je poznać, zapraszamy do zapoznania się z jego opisem. W podobny sposób umieszcza się także inne szablony, jednak użycie tych najważniejszych opisano w następnym nagłówku.

Wstawiani infoboksów

Na grafice przedstawiono najprostszy sposób umieszczania infoboksów w artykule.

Infoboksami nazywa się ramki wyświetlane po prawej stronie artykułu i zawierające najważniejsze informacje o jego temacie. Na Fanonpedii stale tworzymy i rozwijamy nasze infoboksy, w razie potrzeby tworząc także nowe.

Jeżeli chciałbyś dodać infoboks do swojego artykułu (bardzo to zalecamy!), wystarczy, że w prawym module odnajdziesz napis Gotowy szablon. Pod nim na pewno dostrzeżesz przycisk (wybierz). Kiedy go klikniesz, Twoim oczom ukaże się katalog gotowych infoboksów do wstawienia. Jeżeli nie zrozumiałeś, nie martw się! Wszystko oznaczyliśmy na grafice po prawej.

A teraz pozostało tylko uzupełnienie wstawionego przez Ciebie infoboksu. Po prostu wpisz odpowiednią wartość po znaku równości (=), na przykład |Płeć = Mężczyzna.

Jeżeli napotkasz na parametr theme i nie wiesz, co po nim wpisać, skocz do tej sekcji.

A więc teraz nadszedł czas na pisanie artykułu. Zacznijmy od tego, że należy pisać w czasie przeszłym. Pamiętaj, aby zacząć od wstępniaka, w którym opiszesz daną postać/obiekt w jak najkrótszy sposób. Wstępniak ma za zadanie zachęcić potencjalnego czytelnika do sięgnięcia głębiej.

Gdy uporasz się ze wstępniakiem, możesz przejść do pisania poszczególnych sekcji, takich jak Biografia, Historia czy Osobowość. Pamiętaj, aby daną sekcję rozpocząć nagłówkiem, który w trybie źródłowym zapisujemy pomiędzy ==znakami równości==.

Formator

Formator tekstu.

W edytorze źródłowym istnieje formator tekstu. Abyś jednak nie musiał go używać, poniżej zapisaliśmy kilka kodów, które na pewno ułatwią Ci pracę na Star Wars Fanonpedii.

  • '''pogrubienie'''pogrubienie
  • ''kursywa''kursywa
  • <u>podkreślenie</u>podkreślenie
  • <s>przekreślenie</s>przekreślenie
  • [[Yoda]]Yoda (linkuje do Yoda)
  • [[Yoda|Yody]]Yody (wciąż linkuje do Yoda)
  • {{O|Yoda}}Yoda (linkuje do artykułu Yoda na Bibliotece Ossus)
  • {{O|Yoda|Yody}}Yody (wciąż linkuje do artykuły Yoda na Bibliotece Ossus.
  • == Nagłówek == – nagłówek
  • === Nagłówek === – podnagłówek
  • * Punkt – wykropkowanie
  • # Punkt – wypunktowanie

Grafiki1

Ikonka „Obraz”.

Aby wstawić grafikę, znajdź w prawym module sekcję „Dodaj opcje i media”, a następnie rozwiń ją. Wtedy Twoim oczom na pewno ukaże się ikonka „Obraz”. Najedź na nią i kliknij, jak zaznaczono na obrazkach po prawej. Kolejnym krokiem będzie wybranie obrazka z dysku komputera bądź takiego, który już został przesłany.

Kat

Moduł kategorii na tle innych.

Pamiętaj, że każdy artykuł musi zawierać odpowiednie kategorie. W edytorze źródłowym wystarczy znaleźć odpowiednią sekcję w module po prawej. To dzięki niej można bezproblemowo wziąć się za dodawanie kategorii.

Kategorie główne

Wiele infoboksów ma wbudowany parametr theme, który zmienia kolorystykę tabelki w zależności od przynależności danego bohatera. Jednak mało kto wie, że zastosowanie to ma także drugą funkcję, mianowicie wyręczenie Cię w ręcznym kategoryzowaniu strony.

W parametrze theme możesz wpisać:

  • jasna strona – w przypadku, gdy opisywana przez Ciebie postać używała jasnej strony Mocy. Rozwiązanie to automatycznie dodaje kategorię: Kategoria:Użytkownicy jasnej strony Mocy.
  • ciemna strona – w przypadku, gdy opisywana przez Ciebie postać używała ciemnej strony Mocy. Rozwiązanie to automatycznie dodaje kategorię: Kategoria:Użytkownicy ciemnej strony Mocy.
  • demokracja – w przypadku, gdy opisywana przez Ciebie postać była członkiem państwa demokratycznego. Rozwiązanie to automatycznie dodaje kategorię: Kategoria:Członkowie państw demokratycznych.
  • dyktatura – w przypadku, gdy opisywana przez Ciebie postać była członkiem państwa dyktatorskiego. Rozwiązanie to automatycznie dodaje kategorię: Kategoria:Członkowie państw dyktatorskich.
  • rebelia – w przypadku, gdy opisywana przez Ciebie postać była rebeliantem lub separatystą. Rozwiązanie to automatycznie dodaje kategorię: Kategoria:Buntownicy i rebelianci.
  • neutralna – w przypadku, gdy opisywana przez Ciebie postać była osobą o neutralnych poglądach. Rozwiązanie to automatycznie dodaje kategorię: Kategoria:Osoby neutralne poglądowo.

W przypadku, w którym do biografii Twojej postaci pasuje kilka punktów z powyższych, w infoboksie wpisujesz słowo-klucz, który według Ciebie najbardziej do niej pasuje. Pozostałe kategorie, które nie zostały wygenerowane, musisz wpisać ręcznie na końcu artykułu.

Oprócz powyższych, w artykułach o postaciach wstawiamy także kategorie dotyczące ras innych niż ludzie. Dotyczy to jednak tylko ras oficjalnych, niewymyślonych przez Ciebie – takie możesz umieścić w kategoriach swojego fanonu.

W artykułach o konfliktach zbrojnych, bitwach i potyczkach, stosowną kategorię dodaje Szablon:Wydarzenie (Kategoria:Konflikty). Osobną grupę stanowią pojedynki, do których kategorię Kategoria:Pojedynki dodaje Szablon:Pojedynek.

Nie ma sensu tworzyć osobnych kategorii głównych dla Jedi czy Sithów, lojalistów Republiki czy Imperium, ponieważ w fanonie, jak to w fanonie, organizacji takich może się namnożyć.

Kategorie fanonu

Kat2

Uzupełnione kategorie.

Najpierw musisz nazwać swój fanon. Załóżmy, że zdecydowałeś się na nazwę Przykładowy fanon.

Kiedy wejdziesz na stronę tej kategorii (http://gwfanon.wikia.com/wiki/Kategoria:Przykładowy_fanon ), umieść ją w kategorii Kategoria:Twórczość według fanonów.

Teraz wszystkie swoje artykuły możesz umieszczać w kategorii Przykładowy fanon, jednak jeżeli chcesz zachować większy porządek, możesz utworzyć podkategorie swojego fanonu, na przykład Kategoria:Przykładowy fanon/Postaci. Zamiast kategoryzować podstrony kategorii fanonu, wystarczy, że umieścisz tam Szablon:Cat, który zrobi to za Ciebie. Tak więc w http://gwfanon.wikia.com/wiki/Kategoria:Przykładowy_fanon/Postaci?action= edit (chodzi tu o tryb źródłowy!) wpisujesz tylko {{Cat}} i niczym się nie przejmujesz.

Jeżeli chcesz poszperać w dostępnych kategoriach, skorzystaj drzewa kategorii.

Jeżeli utworzysz artykuł na Star Wars Fanonpedii i zechcesz przetłumaczyć go na inny język, możesz śmiało wstawić Szablon:Interlang na samym dole strony. Formularz wygeneruje tabelkę stworzoną specjalnie do tego celu.

Szablon:Interlang wstawiamy w taki sam sposób, jak robimy to z infoboksami.

W tym momencie pozostaje tylko napisanie nazwy artykułu tuż obok konkretnego skrótu językowego. Pozostałe parametry pozostaw puste.

To wszystko! Udało Ci się przebrnąć. Jesteśmy z Ciebie dumni! Mamy nadzieję, że chociaż trochę udało nam się Ci pomóc. A jeżeli masz jeszcze jakieś pytania, zadaj je na naszym Discordzie lub w Dyskusjach i popraw także ten artykuł

Advertisement