FANDOM


Ikona
Strona Star Wars Fanonpedii

Przez ponad trzy lata swojego istnienia Star Wars Fanonpedia zgromadziła wiele zasad oraz standardów edycyjnych. Zdajemy sobie sprawę, że Polityka społeczności, choć stanowi ich zbiór, nie zawsze ułatwia sprawę, jeżeli chodzi o edycję, a zwłaszcza jej początki. Ten poradnik powstał, aby zarówno Tobie, jak i wszystkim użytkownikom po Tobie pomóc w stawianiu pierwszych kroków na naszej wspólnej wiki.

Wybór edytora Edytuj

Preferencje

Edytor źródłowy jest dostępny w ustawieniach.

FANDOM oferuje swojej społeczności aż trzy rodzaje edytora i wszystkie z nich wspiera, na bieżąco aktualizując. Jako domyślny ustawiony jest tzw. VisualEditor, od którego zaczyna większość z początkujących użytkowników, w tym także fanonpedystów. Przed wprowadzeniem VisualEditora jednak dla takich przeznaczony był klasyczny edytor wizualny. Oba jednak, choć wyglądają bardzo estetycznie, utworzony artykuł przepisują na wikitekst, którego bezpośrednią edycję ułatwia edytor źródłowy.

Zmiana domyślnego edytora możliwa jest w ustawieniach, w sekcji „Edycja”. Chociaż administracja Star Wars Fanonpedii rekomenduje edytor źródłowy (m.in. z powodu niszczenia struktur wikitekstu przez VisualEditor, w dalszej części artykułu możesz samodzielnie wybrać, na którą metodę decydujesz się Ty.

Szablon:Autor Edytuj

Infoboksy Edytuj

Treść artykułu Edytuj

Kategoryzacja Edytuj

Kateogry

Pamiętaj, że każdy artykuł musi zawierać odpowiednie kategorie. W edytorze źródłowym strony kategoryzujemy, umieszczając na samym dole arkuszu kod '''[[Kategoria:Nazwa kategorii]]'''. W edytorze wizualnym wystarczy poszukać odpowiedniej opcji w formatorze.

Kategorie główne Edytuj

Wiele infoboksów ma wbudowany parametr theme, który zmienia kolorystykę tabelki w zależności od przynależności danego bohatera. Jednak mało kto wie, że zastosowanie to ma także drugą funkcję, mianowicie wyręczenie Cię w ręcznym kategoryzowaniu strony.

W parametrze theme możesz wpisać:

W przypadku, w którym do biografii Twojej postaci pasuje kilka punktów z powyższych, w infoboksie wpisujesz słowo-klucz, który według Ciebie najbardziej do niej pasuje. Pozostałe kategorie, które nie zostały wygenerowane, musisz wpisać ręcznie na końcu artykułu.

Oprócz powyższych w artykułach o postaciach wstawiamy także kategorie dotyczące ras innych niż ludzie. Dotyczy to jednak tylko ras oficjalnych, nie wymyślonych przez Ciebie – takie możesz umieścić w kategoriach swojego fanonu.

Nie ma sensu tworzyć osobnych kategorii głównych dla Jedi czy Sithów, lojalistów Republiki czy Imperium, ponieważ w fanonie, jak to w fanonie, organizacji takich może się namnożyć.

Jeżeli chodzi o artykuły innego rodzaju niż postaci, stosowną kategorię na pewno odnajdziesz w drzewku. Pamiętaj jednak, aby zawsze stosować kategorię najniższej gałązki – to znaczy, że jeżeli kategoria X znajduje się w kategorii Y, nie umieszczasz zarówno kategorii X, jak i Y, a jedynie kategorię X.

Kategorie fanonu Edytuj

Najpierw musisz nazwać swój fanon. Załóżmy, że zdecydowałeś się na nazwę Przykładowy fanon.

Kiedy wejdziesz na stronę tej kategorii (https://gwfanon.wikia.com/wiki/Kategoria:Przykładowy_fanon ), umieść ją w kategorii Kategoria:Twórczość według fanonów.

Teraz wszystkie swoje artykuły możesz umieszczać w kategorii Przykładowy fanon, jednak jeżeli chcesz zachować większy porządek, możesz utworzyć podkategorie swojego fanonu, na przykład Kategoria:Przykładowy fanon/Postaci. Zamiast kategoryzować podstrony kategorii fanonu, wystarczy, że umieścisz tam Szablon:Cat, który zrobi to za Ciebie. Tak więc w https://gwfanon.wikia.com/wiki/Kategoria:Przykładowy_fanon/Postaci?action=edit (chodzi tu o tryb źródłowy!) wpisujesz tylko {{Cat}} i niczym się nie przejmujesz.