FANDOM


Świat rzeczywisty

Star Wars Fanonpedia, założona 5 lipca 2015 roku jako Biblioteka Fanonu LEGO Star Wars, to umieszczona na serwerze FANDOM powered by Wikia strona, na której każdy zalogowany użytkownik portalu może tworzyć swój fanonu Gwiezdnych wojen.

W przeciwieństwie do pozostałych wiki polskiego fanonu Gwiezdnych wojen Fanonpedia akceptuje humorystyczną twórczość swoich użytkowników, pod warunkiem że nie przekracza ona zasad etyki i moralności.

Star Wars Fanonpedia ma w swoich zasobach 1770 w głównej przestrzeni nazw oraz 2 fanonpedystów.

Historia

Rok 2015

Na początku wakacji 2015 w głowie Mustafara zrodził się pomysł utworzenia polskiej wiki fanonu LEGO Star Wars. 5 lipca, pisząc wątek na forum Kroniki Yody Wiki, nie liczył na szybką odpowiedź. Po niedługim czasie znalazł się jednak pierwszy chętny: PikPL. Był bardzo zdeterminowany, więc jeszcze tego samego dnia, tuż przed północą, uprawnienia administracyjne dostał on, a także podziwiający urok wakacyjnej swobody Henio z Tesco i Gial Ackbar, zwany wtedy Bartkiem2338.[1]

Następnego dnia, 6 lipca, praca szła pełną parą. Henio z Tesco wrócił z wakacji i z wielką chęcią obiecał zająć się encyklopedią. Wtedy zostały stworzone pierwsze artykuły zawierające zdjęcia MOC-y Henia. Mustafar utworzył Szablon:Autor, ułatwiający przeglądanie wiki.

9 lipca był dniem trudnym, co wiązało się z odejściem PikaPL. 12 lipca Szablon:Autor otrzymał nowy bajer: od teraz wraz z wpisaniem w pierwszym parametrze swojego nicku do artykułu dodawana miała być kategoria użytkownika – a co za tym idzie, wszystkie jego artykuły, grafiki oraz wpisy na blogach trzymane miały być w jednym miejscu.

Nie głupi a wrenc pseciwnie trafił na wiki dnia 13 lipca, a już 17 dnia owego miesiąca został mianowany moderatorem, by swoją nieobecnością zrzec się uprawnień dokładnie miesiąc po pierwszej edycji.

Swieta

Wariant świąteczny.

Nowy użytkownik, TerrorDaktyl, zyskał uprawnienia moderatora 10 sierpnia. Trzynaście dni później był już pełnoprawnym administratorem. Na wiki trafił także Komandor Fly, by piastować funkcję moderatora od 13 września do 23. dnia owego miesiąca.

Gial Ackbar stracił uprawnienia administratora w święto narodowe, 11 listopada. Sześć dni później nastąpiła seria konfliktów z konkurencyjną Biblioteką Arkanii, wiki o podobnej tematyce. Nieporozumienia spowodowane były skopiowaniem Szablonu:Autor wraz z wieloma innymi pomysłami ze strony zdradzieckiego Komandora Fly’a.

27 listopada był przełomowym dniem w historii istnienia Fanonpedii. Po konsultacji z użytkownikami nastąpiła bowiem oficjalna zmiana nazwy (Biblioteka Fanonu LEGO Star WarsStar Wars Fanonpedia). Nowy URL – z pl.lswfanon.wikia.com, na pl.starwarsfanon.wikia.com – był pomysłem Henia, natomiast nazwa – Mustafara.[2]

Z powodu ciągnących się sprzeczek z konkurencją uprawnienia moderatora otrzymał Revais (30 grudnia). Dzień później Fanonpedia dumnie przekroczyła próg 725 artykułów, nadal będąc trzecią pod względem artykułów wiki dotyczącą fanonu Gwiezdnych wojen na świecie.

Rok 2016

Nowy rok już w styczniu przyniósł Fanonpedii miłe zdumienie. Dziękiartykułom Revaisa dnia 23 stycznia 2016 wiki stała się drugą pod względem wielkości stroną poświęconą fanonowi Gwiezdnych wojen na świecie. Natomiast 30 stycznia powstał osiemsetny artykuł – Wanbo Fett.

21 lutego 2016 Fanonpedia przeszła kryzys – po pierwsze straciła ważnego użytkownika, WojtkaNinjęZX, po drugie straciła drugie miejsce w rankingu światowym na kilka godzin. Wojtek jednak po jakimś czasie zgodził się powrócić, a Fanonpedia z dumą przekroczyła próg 900 artykułów dnia 27 lutego 2016. Nadto powstał nowy odnotowany rekord – 63 artykuły w ciągu siedmiu dni.

Star Wars Fanonpedia przeniosła infoboksy dnia 29 lutego 2016, nie odstając tym samym od standardów FANDOMU.

1000

Screen przedstawiający tysięczny artykuł Fanonpedii.

17 marca na Fanonpedię powrócił Gial Ackbar, który już następnego dnia powtórnie otrzymał uprawnienia administratora, nie pozostając jednak biurokratą. Coraz mniejszymi krokami Fanonpedia zbliżała się do progu tysiąca artykułów. 20 marca oficjalnie powstał Sojusz Witryn Star Wars, do którego należały początkowo tylko Fanonpedia i Biblioteka Arkanii, co miało złagodzić spór pomiędzy obiema wiki.

Próg tysiąca artykułów Fanonpedia przekroczyła w niedzielę 20 marca. Tysięcznym artykułem stały się Przypadki mistrza Feela publikowane o godzinie 23:33 przez Mustafara.

Napływ nowych użytkowników dzięki Michalomatkowi odbył się 10 kwietnia 2016, a już trzynaście dni później Fanonpedia przekroczyła próg 1111 artykułów.

27 kwietnia 2016 Fanonopedia opuściła Sojusz Witryn Star Wars po złamaniu przez Bibliotekę Arkanii warunku unii. Tego samego dnia TerrorDaktyl ogłosił dwumiesięczną przerwę w sprawowaniu swej funkcji.

Maj był dość ciężkim miesiącem dla Fanonpedii. 24 czerwca rangę strażnika otrzymał Michalomatek.

W dzień rocznicy Star Wars Fanonpedii Szablon:Autor przeszedł reformę, wskutek której możliwe zostało dodanie nowokanicznych er, a w te same wakacje, 16 sierpnia, TerrorDaktyl zrzekł się swoich uprawnień.

10 grudnia użytkownik Michalomatek został dyscyplinarnie pozbawiony uprawnień moderatora. Dwa dni później Star Wars Fanonpedia zaimportowała artykuły podupadającej Star Wars Ery.

W 2016 roku dotychczasowe forum wyparły Dyskusje, jedno z unowocześnień Wikii, która zmieniła swoją nazwę na FANDOM.

Rok 2017

Fanonpedia pamiątka

Ostatni wgląd na stare nagłówki.

17 marca Mustafar opuścił Fanonpedię, aby powrócić do niej prawie trzy miesiące później.[3] W czerwcu z kolei konflikt pomiędzy Star Wars Fanonpedią a Biblioteką Arkanii został zakończony. 12. dnia miesiąca serwis FANDOM wprowadził nowe nagłówki, które nieodwracalnie zmieniły wygląd Fanonpedii. Zmianie uległ także wygląd Szablonu:Autor, który musiał zostać przystosowany do nowego wyglądu strony.

W czerwcu z inicjatywy biurokraty Henia z Tesco dotychczasowy czat został zastąpiony Discordem. Zmieniono także adres wiki z pl.starwarsfanon.wikia.com na gwfanon.wikia.com.

W sierpniu Henio z Tesco, dopuściwszy się wandalizmu na innej wiki, honorowo zrzekł się swoich uprawnień biurokraty, pozostając jednak administratorem. 13 sierpnia moderatorem czatu został jeden z założycieli – Gial Ackbar.

29 września 2017 roku za sprawą użytkownika DarknessEyes23 nastąpiła niewielka kosmetyczna zmiana w logo Fanonpedii. Dzień później zatwierdzenie jej zostało poddane pod dyskusję.[4]

2018

W kwietniu 2018 roku Henio z Tesco został dyscyplinarnie zdegradowany i pozbawiony swoich przywilejów.

Administracja

Zobacz główny artykuł: Star Wars Fanonpedia:Administratorzy

Biurokrata

32px-Ikona.png Ten użytkownik jest biurokratą Star Wars Fanonpedii.

Biurokraci mają najwyższe uprawnienie na Fanonpedii. Do nich należy podejmowanie najważniejszych decyzji w sprawie wiki, czuwanie nad nią oraz dbanie o jej porządek, głównie techniczny. Biuroktaci powołują i odwołują administratorów i moderatorów. Na co dzień praca biurokratów niewiele różni się od administratorów. Obecnie biurokratą jest Mustafar29.

Administrator

32px-Ikona.png Ten użytkownik jest administratorem Star Wars Fanonpedii.

Administratorzy blokują użytkowników, prowadzą głosowania, przenoszą, zabezpieczają i odbezpieczają strony, czuwając nad porządkiem wiki.

Moderator

Praca moderatorów polega na wyspecjalizowaniu się w jednej dziedzinie, na przykład czuwaniem and porządkiem w Dyskusjach, w artykułach lub na Discordzie. Dbają o przejrzystość forum oraz tablic i zajmują się przeglądaniem edycji. Niektórzy z nich mają za zadanie czuwać nad czatem. Obecnie moderatorem czatu jest Gial Ackbar.

Logo Star Wars Fanonpedii zostało zaprojektowane przez użytkownika i helpera Fandomu powerd by Wikia – DarknessEyes23. Zawiera ono w sobie grafikę Gwiazdy Śmierci, co nawiązuje do Wookieepedii. W przeciwieństwie jednak do niej, Fanonpedia posiada ukończoną konstrukcję stacji.

Logo Wookieepedii bazuje na logo Wikipedii, w którym nieukończona kula wskazuje na ciągły rozrost liczby stron.

Logo3
Logo4
Logodawne
Czwarte logo
Wiki-wordmark
Pierwsze logo Fanonpedii, od 8 lipca do 28 listopada 2015 Drugie logo Fanonpedii, od 28 listopada 2015 do 19 marca 2016 Trzecie logo Fanonpedii, od 19 marca do 4 maja 2016 Czwarte logo Fanonpedii, od 4 maja 2016 do 29 września 2017 Piąte logo Fanonpedii, od 29 września 2017

Przypisy