FANDOM


Ten artykuł dotyczy świata realnego Ta strona dotyczy Star Wars Fanonpedii

Star Wars Fanonpedia, założona 5 lipca 2015 roku jako Biblioteka Fanonu LEGO Star Wars, to umieszczona na serwerze FANDOM encyklopedia internetowa dotycząca fanonu Gwiezdnych wojen.

Fanonpedia jest drugą na świecie encyklopedią o tej tematyce; ustępuje jedynie angielskiej Star Wars Fanon, a tytuł ten dzieli razem z Biblioteką Arkanii.

Historia wiki

Rok 2015

Na początku wakacji 2015 w głowie Mustafara rodzi się pomysł utworzenia polskiej wiki fanonu LEGO Star Wars. 5 lipca, pisząc wątek na forum Kroniki Yody Wiki, nie liczy na szybką odpowiedź. Po niedługim czasie znajduje się pierwszy chętny: PikPL. Jest on bardzo zdeterminowany, więc jeszcze tego samego dnia, tuż przed północą uprawnienia administracyjne dostaje on, a także podziwiający urok wakacyjnej swobody Henio z Tesco i Gial Ackbar, zwany wtedy Bartkiem2338.

Logo1a.png

Pierwszy, testowy wariant loga z amatorskimi grafikami WordArt.

Następnego dnia, 6 lipca, praca na idzie pełną parą. Henio z Tesco wraca z wakacji i z wielką chęcią obiecuje zająć się encyklopedią. Wtedy zostają tworzone pierwsze artykuły zawierające zdjęcia mocy Henia. Mustafar tworzy Szablon:Autor ułatwiający przeglądanie wiki.

9 lipca jest dniem trudnym, co wiąże się z odejściem PikaPL z wiki. Nie wiedziano wtedy jeszcze o nim wtedy wszystkiego, a jego wojna z Lartamentem pozostała tajemnicą do odkrycia przez następne miesiące.

12 lipca szablon autor otrzymuje nowy bajer: wraz z wpisaniem w pierwszym parametrze swojego nicku, do artykułu dodawana jest kategoria użytkownika – a co za tym idzie, wszystkie jego artykuły, grafiki mocy oraz wpisy na blogach trzymane są w jednym miejscu.

Nie głupi a wrenc pseciwnie trafia na wiki dnia 13 lipca, a już 17 dnia owego miesiąca zostaje mianowany moderatorem, by swoją nieobecnością zrzec się uprawnień dokładnie miesiąc po pierwszej edycji.

Nowy użytkownik, TerrorDaktyl zyskuje status moderatora 10 sierpnia. Trzynaście dni później jest już pełnoprawnym administratorem. Na wiki trafia również Komandor Fly, i także zostaje moderatorem od 13 września do 23. dnia owego miesiąca.

Gial Ackbar traci uprawnienia administratora w święto narodowe, 11 listopada. Sześć dni później następuje seria konfliktów z konkurencyjną Arkanią, wiki o podobnej tematyce. Nieporozumienia spowodowane są skopiowaniem szablonu autor oraz papugowaniem ze strony zdradzieckiego Komandora Fly’a.

Logo3a.png

Zmodyfikowany wariant bez napisu „Lego”, również zawierający Yodę.

27 listopada jest przełomowym dniem w historii istnienia Fanonpedii – następuje oficjalna zmiana nazwy (Biblioteka Fanonu LEGO Star WarsStar Wars Fanonpedia). Nowy URL – z pl.lswfanon.wikia.com na pl.starwarsfanon.wikia.com – jest wymysłem Henia, natomiast nazwa to pomysł Mustafara.

SWSW.png

Logo Sojuszu Witryn Star Wars.

Z powodu ciągnących się sprzeczek z konkurencją, moderatora czatu otrzymuje Revais (30 grudnia). Dzień później, Fanonpedia dumnie przekracza próg 725 artykułów, nadal trzecią pod względem artykułów wiki dotyczącą fanonu Gwiezdnych wojen na świecie.

Rok 2016

Nowy rok już w styczniu przyniósł Fanonpedii miłe zdumienie. Dzięki nowym artykułom Revaisa, dnia 23 stycznia 2016 staliśmy się drugą pod względem wielkości wiki fanonu Gwiezdnych wojen na świecie! Natomiast 30 stycznia powstaje osiemsetny artykuł – Wanbo Fett.

21 lutego 2016 Fanonpedia przechodzi kryzys – po pierwsze traci ważnego dla niej użytkownika WojtkaNinjęZX, po drugie traci drugie miejsce w rankingu światowym na kilka godzin. Wojtek jednak po jakimś czasie zgadza się powrócić, a Fanonpedia z dumą przekracza próg 900 artykułów dnia 27 lutego 2016. Nad to powstaje nowy odnotowany rekord – 63 artykuły w ciągu siedmiu dni.

Star Wars Fanonpedia przenosi infoboksy dnia 29 lutego 2016, nie odstając tym samym od standardów Wikii.

17 marca na Fanonpedię powraca Gial Ackbar, który już następnego dnia powtórnie otrzymuje uprawnienia administratora. Nie pozostaje jednak biurokratą. Coraz mniejszymi krokami Fanonpedia zbliża się do progu tysiąca artykułów! 20 marca oficjalnie powstaje Sojusz Witryn Star Wars, do którego należą początkowo tylko Fanonpedia i „Arkania”.

Próg tysiąca artykułów, Fanonpedia przekraca w niedzielę 20 marca. Tysięcznym artykułem stają się Przypadki mistrza Feela publikowane o godzinie 23:33 przez Mustafara.

1000.png

Screen przedstawiający 1000. artykuł Fanonpedii tuż po utworzeniu.

Napływ nowych użytkowników dzięki Michalomatkowi odbywa się 10 kwietnia 2016, w rocznicę zamachu smoleńskiego, a już trzynaście dni potem Fanonpedia przekracza próg 1111 artykułów.

27 kwietnia 2016 Fanonopedia opuszcza Sojusz Witryn Star Wars po złamaniu przez Bibliotekę Arkanii warunku unii. Tego samego dnia TerrorDaktyl ogłasza dwumiesięczną przerwę w sprawowaniu swej funkcji.

Dzień później, Fanonpedia otrzymuje nowe nazwy i odznaczenia biurokratów (najwyższy wódz), administratorów (wódz) i moderatorów (dowódca), a regulamin zostaje lekko poprawiony. Po kilku dniach ranga dowódcy zastąpiona została rangą strażnika.

Maj był dość ciężkim miesiącem dla Fanonpedii. 24 czerwca rangę strażnika otrzymuje Michalomatek.

W dzień rocznicy Star Wars Fanonpedii szablon autor przechodzi reformę, wskutek której możliwe zostało dodanie nowokanicznych er, a w te same wakacje – 16 sierpnia – TerrorDaktyl zrzeka się swoich uprawnień.

10 grudnia użytkownik Michalomatek zostaje dyscyplinarnie pozbawiony stopnia strażnika. Dwa dni później, Star Wars Fanonpedia zjednoczyła się z podupadającą Star Wars Erą.

W 2016 roku dotychczasowe forum wyparły Dyskusje, jedno z unowocześnień Wikii, która zmieniła swoją nazwę na FANDOM.

Rok 2017

Fanonpedia pamiątka.png

Ostatni wgląd na dawną nawigację.

17 marca Mustafar opuszcza Fanonpedię, aby powrócić do niej prawie trzy miesiące później. W czerwcu z kolei konflikt pomiędzy Star Wars Fanonpedią a Biblioteką Arkanii zostaje zakończony. 12. dnia miesiąca serwis FANDOM wprowadza nowe nagłówki, które nieodwracalnie zmieniają wygląd Fanonpedii. Zmianie uległ także wygląd Szablonu:Autor, który musiał zostać przystosowany do nowego wyglądu strony.

W czerwcu z inicjatywy biurokraty Henia z Tesco dotychczasowy czat został zastąpiony Discordem.

Administratorzy

05.07.15 06.07.15 07.07.15 11.07.15 14.07.15 23.08.15 11.11.15 15.08.16 17.03.17 11.06.17
Mustafar29 (Biurokrata)
PikPL (Administrator) TerrorDaktyl (Administrator)
Henio z Tesco (Biurokrata)
Gial Ackbar (Administrator)

Biurokrata

50px-Sergeant.png Ten użytkownik jest naczelnym wodzem Star Wars Fanonpedii.

Biurokraci mają najwyższe uprawnienie na Fanonpedii. Do nich należy podejmowanie najważniejszych decyzji w sprawie wiki, czuwanie nad nią oraz dbanie o jej porządek, głównie techniczny. Biuroktaci powołują i odwołują administratorów i moderatorów. Na co dzień praca biurokratów niewiele różni się od administratorów.

Administrator

50px-Corporal.png Ten użytkownik jest wodzem Star Wars Fanonpedii.

Administratorzy blokują użytkowników, prowadzą głosowania, przenoszą, zabezpieczają i odbezpieczają strony, czuwając nad porządkiem wiki.

Moderator

50px-Lance_Corporal.png Ten użytkownik jest strażnikiem Star Wars Fanonpedii.

Praca moderatorów polega na wyspecjalizowaniu się w jednej dziedzinie, na przykład czuwaniem and porządkiem w Dyskusjach, w artykułach lub na Discordzie. Dbają o przejrzystość forum oraz tablic i zajmują się przeglądaniem edycji. Niektórzy z nich mają za zadanie czuwać nad czatem.

Logo Star Wars Fanonpedii zostało zaprojektowane przez użytkownika i helpera Fandomu powerd by Wikia – DarknessEyes23. Zawiera ono w sobie grafikę Gwiazdy Śmierci, co nawiązuje do Wookieepedii. W przeciwieństwie jednak do niej, Fanonpedia posiada ukończoną konstrukcję stacji.

Logo Wookieepedii bazuje na logo Wikipedii, w którym nieukończona kula wskazuje na ciągły rozrost liczby stron.

Historię logo wiki można obejrzeć pod tym adresem.

Przypisy

{{{nagłówek}}}

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki